„Wyloguj swój mózg” – książka, która zmieni Twoje podejście do technologii

wyloguj-swoj-mozg

Ta książka zmieni Twoje podejście do technologii. Dowiesz się z niej sporo o… sobie.

Szwedzki psychiatra Anders Hansen w swojej popularnonaukowej książce „Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii” wyjaśnia działanie mózgu w epoce cyfrowej. Mózgu, który wciąż nie przystosował się do nowych technologii.

3 lekcje z książki „Wyloguj swój mózg”

1. Media społecznościowe dostarczają setki zastrzyków dopaminy.

2. Przeskakiwanie między zadaniami obniża efektywność każdego z nich, przez co zajmują więcej czasu.

3. Telefon kradnie uwagę, nawet jeśli jest wyciszony lub znajduje się w kieszeni.

Jak dopamina działa na mózg?

Autor porusza kwestię dopaminy, która zmusza nas do zajęcia się tym, na czym powinniśmy skupić uwagę – to jej najważniejsze zadanie. Dopamina odgrywa również rolę w układzie nagrody mózgu. Jej poziom podnoszą np. kontakty z ludźmi i korzystanie z telefonu.

Nasz mózg jest spragniony nowości. Podczas nauki uwalnia dopaminę.

Na tej samej zasadzie działa przeglądanie stron internetowych i mediów społecznościowych. Dzięki dopaminie chcemy więcej, więc klikamy i przesuwamy obrazy. Telefon daje mały „zastrzyk dopaminy” nawet 300 razy dziennie!

W jaki sposób zajmujemy możliwie najwięcej Twojego czasu i świadomej uwagi? Wykorzystaliśmy słaby punkt ludzkiej psychologii. Dajemy ci działeczkę dopaminy.

Sean Parker, były dyrektor zarządzający i członek rady nadzorczej Facebooka

Wyobraź sobie, że na swoim telefonie nie masz aplikacji Facebooka (lub każdej innej, którą lubisz). Czy wciąż tak chętnie będziesz sięgać po telefon? I czy tyle samo czasu zajmie Ci przeglądanie tego serwisu?

Wypróbowałam to przez tydzień. Facebooka przeglądałam kilka lub kilkanaście minut dziennie. Wcześniej zajmowało mi więcej niż 2 godziny (!).

Skupienie się na jednej czynności – dlaczego jest trudne?

Z tej książki dowiesz się, że tak naprawdę możesz skupić się tylko na jednej czynności. Być może dziwi Cię to, bo realizujesz po kolei swoje zadania, po chwili odpisujesz na maila, a za moment rozmawiasz przez telefon. Wszystko idzie sprawnie.

Czy faktycznie tak jest?

Przeskakiwanie między zadaniami trwa więcej niż kilka sekund, bo mózg potrzebuje czasu na „przezbrojenie”, tkwiąc jeszcze chwilę w poprzedniej czynności.

Ponowne skupienie się na porzuconym zadaniu zajmie Ci więc około kilku minut. No chyba że należysz do 1% populacji, która umie robić kilka rzeczy naraz 🙂

Telefon okrada z uwagi

Autor przytacza wyniki badań pamięci i koncentracji u studentów. Okazuje się, że telefon okrada z uwagi, nawet kiedy jest wyciszony, znajduje się kieszeni lub leży na biurku. 

Pisze również, że produktami Facebooka, Snapchata i Twittera nie są platformy. Ich produktem jest nasza uwaga, którą przechwytują, by móc sprzedać ją reklamodawcom. Dlatego:

Jeśli uważasz, że dostałeś coś za darmo, to jesteś w błędzie.

Dlaczego polecam książkę „Wyloguj swój mózg”?

Bo zmieniła moje podejście do mediów społecznościowych i urządzenia, które tyle razy w ciągu dnia kradnie moją uwagę. Po jej przeczytaniu myślę, że okrada mnie również z czasu i energii. Być może dojdziesz do podobnych wniosków?

Książka zawiera mnóstwo przydatnych informacji m.in. o wpływie ekranów na zdrowie psychiczne i sen.

Na końcu znajdziesz dobre rady dla ludzi epoki cyfrowej. Jedna z nich to zamiana kolorowego ekranu w telefonie na czarno-biały. Taki obraz wyzwala mniej dopaminy i zmniejsza chęć na korzystanie z urządzenia.

O książce

Anders Hansen, „Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii”, Wydawnictwo Znak, 2020 r. 

Liczba stron: 280
Rok wydania: 2020
Moja ocena: 10/10